פרופוליס: שחקן החיזוק של החורף – היישר מן הכוורת

מאת – נורית כרמון

דיאטנית קלינית BSc RD

הפרופוליס הוא חומר המופק ע"י הדבורים משרף של עצים וצמחים, אותו הן מערבבות עם מעט דונג, פולן וחומרים נוספים, לכדי חומר דביק וגמיש המתקשה עם הזמן. לפרופוליס שימושים רבים בכוורת – הוא משמש כדבק לאיטום פתחים וחריצים, ניקוי וחיטוי תאי הכוורת וחניטה של בע"ח שחדרו לכוורת והומתו, על מנת למנוע ריקבון והפצת מחלות. הודות לפרופוליס, הכוורת מצליחה להישאר נקייה ממחלות על אף תנאים אידיאלים כביכול להתפתחות מחלות – חום, לחות, מזון, וצפיפות רבה. המלכה בוחנת כל תא בכוורת בטרם היא מטילה, ואם התא לא חוטא בפרופוליס – היא פוסחת עליו. עוד מימי קדם זיהה האדם את סגולותיו הרבות של הפרופוליס. המצרים השתמשו בו לחניטה ולריפוי מחלות בעת העתיקה. היוונים הם שהעניקו לו את שמו, שמשמעותו "שומר העיר" על שום ההגנה שהוא מספק לכוורת.

הפרופוליס מכיל גם שמנים אתריים שמקורם בצמחים מהם נאסף, חומרים פעילים-ביולוגית הנקראים פלבנואידים, ויטמינים ומינרלים. הפרופוליס הוא אנטיאוקסידנט (מעכב חימצון) ומצטיין בארומה חזקה וטעם מיוחד.

לפרופוליס תכונות אנטי בקטריאליות, אנטי ויראליות ואנטי פונגליות, כלומר הוא משמיד ביעילות חיידקים, וירוסים ופטריות. חיידקים אינם מפתחים עמידות כלפיו, להבדיל מאנטיביוטיקה. הוא תורם לחיזוק ושפעול מערכת החיסון ומדכא תגובות דלקתיות. יש לו יכולת מופלאה לזרז החלמה של פצעים, איחוי רקמות ושיקום העור (ולכן משמש רבות גם בתעשיית הקוסמטיקה), והוא אף יעיל לשיכוך כאבים. מחקרים בשנים האחרונות מראים כי הפרופוליס הוא בעל פעילות אנטי סרטנית ועוזר לנסיגה של גידולים.

הפרופוליס מסייע להתמודדות עם מגוון רחב של מחלות ותופעות האופייניות לחורף. מתוקף היותו אנטי-ויראלי הוא עוזר לטיפול בתסמיני שפעת והצטננות ובפצעי קור הנגרמים מנגיף ההרפס.

הוא מצוין לחיטוי הגרון, הפחתת הדלקת ושיכוך כאבי גרון, הנגרמים בשל דלקת שקדים/לוע, הן על רקע ויראלי והן חיידקי (אנגינה). בנוסף, מקל במגוון מחלות של דרכי הנשימה, ביניהן דלקת ריאות (נגיפית או חיידקית), ברונכיטיס ואף אסטמה. הוא עוזר גם כנגד דלקת אזנים וסינוסיטיס.

דרך טעימה ומומלצת לצריכת הפרופוליס היא כאשר הוא מעורבב בדבש – מתיקות הדבש מעדנת את הארומה החזקה של הפרופוליס. מכיוון שגם לדבש ישנן תכונות של חיטוי וריפוי, הרי שהשילוב ביניהם נותן מוצר מצוין להגנה על הגוף והתמודדות עם מחלות החורף. הפרופוליס נספג לגוף דרך מערכת העיכול, והדבש אף מרפד את חלל הפה והגרון ויוצר שכבה מחטאת. נטילה יומיומית של פרופוליס בדבש במהלך החורף ועונות המעבר תורמת לחיזוק מערכת החיסון ולמניעת מחלות האופייניות לחורף כמו הצטננות או שפעת. בעת מחלה פעילה, הוא מקל על הסימפטומים ומזרז החלמה.

מכוורת גליל מתמחה ביצור ושיווק מוצרי בריאות המבוססים על תוצרי הדבורה

שתף:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

פוסטים אחרונים