על מזון מלכות ופוריות

מאת – נורית כרמון, דיאטנית קלינית B.Sc RD

מזון המלכות הוא תוצר כוורת מופלא המיוצר על ידי דבורים-פועלות צעירות ומופק מבלוטות המצויות בראשן.

זהו מזון מרוכז מאד המכיל בין היתר כמות גבוהה של חלבון, חומצות אמינו חיוניות, חומצות שומן ייחודיות, ויטמינים ומינרלים. בנוסף, הוא מכיל אנטיאוקסידנטים, חומרים אנטי-בקטריאלים, חומרים המשפיעים על המערכת ההורמונלית ועוד.

למזון המלכות תועלות רבות בשימוש האדם. הוא מעניק אנרגיה וחיוניות, מסייע לחיזוק מערכת החיסון, להורדת רמות כולסטרול וטריגליצרידים בדם ולטיפול בבעיות עור שונות.

למזון המלכות השפעה מאזנת על המערכת ההורמונלית של נשים וגברים ובשנים האחרונות נחקרת השפעתו על הפוריות בבעלי חיים ובבני אדם.

מחקר בגברים בריאים הראה עלייה ברמות הטסטוסטרון בעקבות צריכת מזון מלכות.

בוצעו מספר מחקרים בגברים לא-פוריים שבדקו השפעה של מזון מלכות בכמה מינונים על מדדי זרע ועל רמות הורמונים שונים. גם מחקרים אלו הראו עליה מובהקת ברמות הטסטוסטרון בקרב אלו שצרכו מזון מלכות, לעומת קבוצת הביקורת. בנוסף, נצפתה אצלם עליה משמעותית בתנועתיות הזרע, וכן נמצאה הגנה על הזרע  שלהם מפני נזק חמצוני.

עוד נמצא בקרב גברים אלו, כי צריכת מזון מלכות (בכל המינונים) העלתה באופן מובהק את רמות החשק המיני.

מחקר בנשים הראה שיפור בתסמיני מנופאוזה בעקבות מתן מזון מלכות. מחקר אחר בנשים הראה שיפור בסימפטומים של תסמונת קדם-ווסתית.

בכוורת משמש מזון המלכות כמקור התזונה הבלעדי של המלכה. הדבורים מאכילות בכמויות גדולות של מזון מלכות את הזחלים המיועדים להתפתח למלכות, בתוך תאים מיוחדים בכוורת הנקראים "מלכונים". המלכה הבוקעת תמשיך לקבל מזון זה כל חיה.

זחלים המיועדים להתפתח לפועלות יקבלו מזון מלכות בכמות קטנה רק בשלושת הימים הראשונים לחייהם ואחר כך יוזנו במזון אחר.

בזכות מזון המלכות, המלכה גדולה בהרבה מן הפועלות ותוחלת חייה ארוכה פי כמה וכמה משלהן. מזון המלכות מעניק למלכה גם את פוריותה – ולהבדיל מהפועלות שהינן עקרות, המלכה פורייה מאד ומטילה כ – 2000 ביצים ליממה. כמות זו הכרחית בשביל לשמור על המשכיות הכוורת. מזון המלכות הוא שמפתח במלכה גם את תכונות המנהיגות שלה.

מומלץ לצרוך את מזון המלכות כאשר הוא מעורב בדבש – כך הוא קרוב ביותר לצורה הגולמית שלו וסגולותיו נשמרות.

שתף:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

פוסטים אחרונים